Szwecja – 7 rzeczy, które warto o niej wiedzieć

Dziś 6 czerwca, czyli święto narodowe Szwecji. To przecudny, piąty co do wielkości europejski kraj, z linią brzegową mającą 3 tysiące km, 100 000 jezior, 240 000 wysp i około 400 000 łosi. Co jeszcze warto wiedzieć o Szwecji?

  1. Szwecja jest zielona

Mimo, że nam kojarzy się przede wszystkim z morzem, wyspami i tą ogromną ilością jezior, Szwecja to przede wszystkim lasy, które zajmują ponad 50% terytorium Szwecji. Jest to też jeden z najrzadziej zaludnionych krajów, bo na 410 000 km2 na lądzie, a 528 447 km2 w całości, kraj ten zamieszkuje około 10 000 000 mieszkańców. Więc nie dość, że lasy są na wyciągniecie ręki, to jeszcze w niektórych z nich większe może być prawdopodobieństwo spotkania łosia niż człowieka.

2. Nie tylko cisza i spokój, ale pop i hard rock

Szwecja znana jest z muzyki pop. Oczywiście najbardziej znany jest zespół Abba, który nie dość, że wygrał w wielkim stylu Eurowizję w 1974 roku z piosenką Waterloo, to doczekał się nawet swojego muzeum w Sztokholmie. Ale to nie jedyny znany na arenie międzynarodowej szwedzki zespół pop. Któż z mojego pokolenia nie słuchał Roxette albo Europe. Ale nie tylko popem stoi Szwecja. Międzynarodową sławę zyskują też zespoły z cięższym brzmieniem jak Flames, Hammerfall, Truckfighters. No i cała masa ludzi „robiących w muzyce” – kompozytorzy, autorzy tekstów, ma Szwedzkie korzenie. Chyba mają coś w genach.

3. Kulinarne specjały i świętowanie

Latem Szwedzi gromadzą się pijąc winko i śpiewając, a pretekstem do tych radosnych spotkań są raki. Lato okazało się dobrym sezonem na organizację imprez wokół raków. Oczywiście raki są na takich imprezach, ale czy w roli głównej? Na rakowej imprezie równie ważny jak raki jest na przykład śpiewnik . Szwedzi wcale nie są tacy zachowawczy za jakich uchodzą. Raki oczywiście, podobnie jak polskie rybki, „lubią pływać”. Podawane są najczęściej w towarzystwie ziemniaków z koperkiem. W ogóle koperek w szwedzkiej kuchni rządzi. Można zjeść go z ziemniaczkami, ale też z łososiem czy ze śledziem. A a propos śledzi, kto próbował surströmming czyli kiszonego śledzia? Powiem, że o ile zapach faktycznie jest … mówiąc eufemistycznie mocny, to sam smak bardzo w porządku. Śledź jest jędrny, tłuściutki, najlepszy z … ziemniakami z koperkiem. Kiszony śledź też ma swoje święto – to trzeci czwartek sierpnia. Nie zapomnijcie.

4. Zdrowa kuchnia i … fast food?

Szwedzka kuchnia jest bardzo smaczna, naturalna i zdrowa. Uwielbiam znajdować w Szwecji w bufecie śniadaniowym łososia, śledzie, ikrę, żytni chleb. Pycha… I Szwedzi są generalnie zdrowym i zdrowo odżywiającym się narodem, ale … To właśnie Szwecja jest krajem, gdzie znajduje się najwięcej McDonaldów na mieszkańca. Dlaczego? Może dlatego, że można tam zjeść tradycyjną szwedzką „owsiankę” na śniadanie? Albo dlatego, że w szwedzkim McDonald bardzo stawiają na jakość produktów i rozwój vege ?

5. Korea Północna winna jest Szwedom sporo kasy

Podczas „przemian” w Korei Północnej w latach 70, kraj ten chciał być jednym z najbardziej rozwiniętych państw dobrobytu na świecie i, aby zrealizować swoje zamierzenia zamówił między innymi 1000 luksusowych szwedzkich Volvo, za które nigdy nie zapłacił. Stąd rząd Szwecji, konsekwentnie co roku wystawia Korei fakturę, aktualnie na jakieś 2,7 mld SEK, czyli koron szwedzkich, bo Szwecja mimo, że od dawna jest członkiem UE, nie zdecydowała się nigdy na przyjęcie unijnej waluty.

6. Dziecko ma tu swoje faktyczne prawa

Po nagłośnionym medialnie przypadku śmierci dziecka w wyniku znęcania się nad nim rodziców, Szwecja jako pierwszy kraj na świecie wprowadziła w 1979 roku zakaz bicia dzieci. Nie tylko bicie jest zresztą karalne, ale niezgłoszenie przemocy wobec dzieci również. Problem bicia i znęcania się nad dziećmi nie został całkowicie wyeliminowany, ale Szwecja jest aktualnie jednym z krajów, który najlepiej sobie z nim radzi. Wielką orędowniczką praw dzieci była znana szwedzka pisarka Astrid Lindgren, twórczyni postaci Pippi Pończoszanki i autorka Dzieci Dzieci z Bullerbyn.

7. Szwedzi umieją w recykling

Szwecja jest krajem, który utylizuje ponad 99% swoich odpadów. Ze śmieciami radzi sobie tak dobrze, że nawet zajmuje się utylizacją śmieci innych państw, między innymi Norwegii i Wielkiej Brytanii.

Drodzy Szwedzi, Brawo Wy!!!

Szwecja to piękny przyrodniczo kraj, mądry w wielu aspektach jak na przykład ochrona środowiska. Szwecja jest też bardzo twórczym krajem innowatorów z największą liczbą patentów per capita.
Inspiruj nas nadal Szwecjo.

Pięknego Święta Narodowego!!!

Jo

Być może zainteresuje Cię też...

Dodaj komentarz